کتب و مقالات مدیریت پروژهمقاله

تکنیکهای مدیریت پروژه در برنامه ریزی و کنترل پروژه‌های ساختمانی

بر اساس گفته اداره سرشماری ایالات متحده آمریکا، صاحبان خانه و همچنین صاحبان کسب و کار سالانه حدود 623 بیلیون دلار برای پروژههای ساختمانی صرف میکنند. اداره آمار آمریکا ساخت و ساز را به 5 دسته تقسیم میکند. ساخت جدید، افزودن به ساخت، تغییرات، نگهداری و تعمیرا ساخت و ساز یک صنعت پر متقاضی است در نتیجه مدیران پروژه باید قادر به برنامه ریزی پروژه تا کوچکترین جزئیات و کنترل هزینه و کیفیت کار باشند.

 

برنامه ریزی پروژه

Jason Plourde و برادرانش شرکتشان را بر پایه مشاوره و نصیحت یک معلم دبیرستان و یک نقل قول از چرچیل در زمان بنا کردند.  « کسی که نتواند برنامه ریزی کند، خود را برای شکست آماده کرده است » جنگ جهانی دوم که میگویدPlourde ها از نرم افزار مدیریت پروژه برای زمانبندی وقایع یا فعالیتها استفاده میکنند.  نرم افزار، نمودارهایی با تاریخ شروع و پایان برای هر رویداد یا فعالیت ارائه میدهد.  نمودارها بین پیمانکاران توزیع شده و در جلسات پیشرفت کار به بحث گذاشته میشود در نتیجه هر کس از وضعیت پروژه آگاه خواهد بود.  مدیران پروژه همچنین برای تأمین کنندگان نیز زمانبندی را انجام میدهند تا محموله در زمان مناسب به دست برسد.  آنها زمانبندی کار را برای پیمانکاران هم ارائه داده، بنابراین پیمانکاران نیز از شروع و زمانبندی کار مطلع میشوند.  مدیران پروژه مسئول ایمنی و بهداشت در کارگاه هستند.  آنها همچنین قبل از حفاریها که نیاز به بررسی زیرزمینی برای خطوط نیرو، آب، گاز و فاضلاب دارند، استعلام میکنند.

 

کنترل هزینه و کیفیت

مدیران پروژه از سایتهای ساخت و ساز به جهت بازرسی کیفیت کار و همچنین نظارت بر کار بازدید میکنند.  آنها فعالیت کارگران را بررسی میکنند تا ببینند آیا کارگران از مصالح مناسب و ایمن در کار استفاده میکنند؟ همچنین ببینند که به طور کلی کار مطابق استانداردها پیش میرود؟ برای مثال به هنگام کار بر روی خانههایی که بعد از سال 1978 ساخته شدهاند، پیمانکاران باید اطمینان حاصل کنند که این مسکنها، بدون سرب هستند یا خیر.  جلسات بودجهای نیز برای بحث در مورد هزینه‌ها برگزار میشود.  مدیران پروژه اسناد حسابداری را نیز برای اینکه بدانند چه هزینههایی صورت گرفته بازبینی میکنند.

برای حفظ کیفیت و کنترل هزینه در کارهای بزرگ ساخت و ساز، خصوصاً پروژههای تجاری، ممکن است نیاز به بیشتر از یک مدیر پروژه باشد. Plourdes این مسئله را  با شکستن پروژه‌های بزرگ حل کردند. Jason ممکن است بخض الکتریکی، لوله‌کشی و گرما را مدیریت کند، درحالی که برادرش ممکن است برنقاش‌ها، کارشناسان ساخت تیغه و فریم‌ها و سازندگان کابینت نظارت داشته باشند.

 

نتیجه گیری

پیش از شروع برنامه‌های ساختمانی، مدیران پروژه اغلب جلسات پیش از ساخت را برگزار میکنند تا با کارفرما در مورد جزئیات کار و محدوده و زمانبندی کار توافق کنند. طرفین ممکن است در مورد طرح حمام، حرکت نور، لوازم جانبی لوله کشی و یا انتخاب مصالح ساختمانی صحبت کنند. همچنین مدیران پروژه باید مجوزهایی را برای ساخت و ساز از اداره دولتی شهر یا استان مربوطه اخذ کنند. آنها گاهی اوقات با آتش نشانان یا مقامات بخشهای برنامه ریزی و منطقه بندی، ارزیابی مالیات، آب و فاضلاب و ساختمان دیدار میکنند. مدیران پروژه زمانی که همه الزامات شهری و ایالتی مشخص شوند، مجوزهای ایمنی را برای شروع ساخت و ساز صادر میکنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

سیزده − ده =